Общество и власт

Публикации от Събота, 24 октомври 2015

Турска студена вода за Кипър

Новооткритото мащабно хидротехническо съоръжение, свързващо континента и острова, е част от по-широките геостратегически планове на Анкара в Източното Средиземноморие

Хиляди хора, турски песни, много развети знамена на Турция и на признатата само от нея Севернокипърска турска република, портрети на Ататюрк, лозунги…

Така изглеждаха двата бряга – в района на южния турски град Мерсин и на Кирения в северната, окупираната част на Кипър, в събота (17 октомври).

На две тържествени церемонии президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, турският премиер Ахмет Давутоглу и лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ официално откриха "Проекта на века" - транс-средиземноморския подводен тръбопровод, по който ще се прехвърля прясна вода от Турция към окупираните територии в Кипър.

Заради стълпотворението, присъствието на висши политици накуп, помпозните церемонии, приветствените речи и скандиранията на публиката в подкрепа на Ердоган, турски медии на острова оприличаха двете събития повече на предизборен митинг на управлящата в Анкара Партия на справедливостта и развитието в навечерието на насрочените за 1 ноември парламентарни избори. И в тази предизборна атмосфера няма нищо учудващо.

Продължава...

Защо "Ислямска държава" е във възход...

Войната в Сирия се разгаря с все по-бързи темпове. Краят й не се вижда. Бежанските потоци се увеличават. 

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер свика нова среща на европейските лидери на 25 октомври, за да обсъдят притока на бежанците по маршрута през Западните Балкани. Това ново преселение на народите според мнозина застрашава европейската цивилизация от унищожение.

В същото време "Ислямска държава" набира все по-голяма скорост. Джихадистите призоваха мюсюлманите от целия свят на "свещена война" срещу САЩ и Русия. 

Конфликтът няма разрешение поне засега. Бежанската криза също няма признаци да бъде овладяна скоро.

Разговаряме с арабиста проф. Владимир Чуков за ситуацията в Близкия изток, виновниците за нея и възможностите за овладяването й.

- Башар Асад лично отиде в Москва да благодари на Путин и го увери, че руската намеса е помогнала за сдържането на тероризма. САЩ веднага скочиха и осъдиха визитата. Турският премиер Ахмет Давутоглу пък яростно отсече, че Асад е трябвало да остане в Москва. Какво да очакваме от тук нататък, проф. Чуков?

- Идеята е да се върви към политическото разрешаване на кризата. Военната интервенция не може да бъде решение. Ключовата дума е реформи. На Башар Асад му беше казано през 2005 и 2011 г. да ги направи. А сега двете световни големи сили - САЩ и Русия, са антагонизирани. Пак казвам, трябва да има политически процес, няма военно решение за прекратяването на кризата.

Продължава...
Абонамент чрез RSS